2025/2026
„Podróż przez Polskę”- projekt realizowany przez uczniów zespołu klasowego I-III A SPL




























Świetliczaki z radością informują, że zrealizowały cały projekt „Witaj Jesień – edycja II”! ![]()
![]()
![]()
Przez ostatnie tygodnie dzieci intensywnie pracowały, odkrywały, badały i świetnie się przy tym bawiły:
stworzyły swoje własne, niepowtarzalne jesienne dzienniki obserwacji,
spacerowały, obserwując zmieniającą się przyrodę i korzystały z darów jesieni podczas zabaw i prac plastycznych,
uczestniczyły w zbiórce kasztanów,
trenowały zmysły poprzez różnorodne zabawy,
utworzyły kącik przyrodniczy,
świetnie bawiły się podczas jesiennego quizu smakowego,
poznawały grzyby jadalne i trujące,
tworzyły jesienne ludziki z liści,
zbudowały domek dla naszego małego przyjaciela – jeża,
bawiły się matematycznie, przygotowując zimowe zapasy,
dużo spacerowały, obserwowały i korzystały z ruchu na świeżym powietrzu. Na zakończenie, każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz jabłko ![]()
To był piękny, aktywny i pełen odkryć jesienny czas! ![]()
![]()
Brawo Świetliczaki![]()


































Z mapą przez świat – innowacja w klasie I-III C SPdP
Innowacja jest uzupełnieniem w zakresie pogłębiania wiedzy o
świecie, o kulturach innych narodów i przyrodzie. Wobec
współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych konieczne
jest wdrażanie dzieci do rozumienia zależności oraz różnorodności
występujących w świecie. Treści innowacji prowadzą do
wielowymiarowego rozumienia zjawisk oraz prospołecznego wymiaru
ludzkiego życia. Najmłodsi poszerzają swoją wiedzę w działaniu,
dlatego zajęcia opierają się na metodzie stacji zadaniowych
które oferują zróżnicowane zadania w różnych miejscach dostępnej
przestrzeni edukacyjnej. Działania podejmowane przez uczniów będą
dawać okazję do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.
Cele ogólne: Kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi oraz
rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów. Wzbogacenie wiedzy
dot. środowiska przyrodniczego i społecznego.
Założenia: Główne założenia pracy na innowacyjnych zajęciach: podróż
poznawcza przez siedem kontynentów, praca w grupie lub w małym
zespole, metoda stacji zadaniowych wykorzystanie technologii
informacyjno-komunikacyjnej.

![]()
![]()
2 lutego 26 r. na dworze panował siarczysty mróz – aż –23°C, dlatego był to doskonały moment na realizację projektu „Z mapą przez świat” i poznanie kolejnego kontynentu – Antarktydy. To właśnie tam znajdują się najzimniejsze miejsca na Ziemi, więc pocieszające jest to, że gdzieś na świecie bywa jeszcze zimniej niż u nas.![]()
![]()
![]()
Antarktyda jest kontynentem o wyjątkowo surowym klimacie. Zimą temperatury w głębi lądu mogą spadać nawet poniżej –80°C, a najniższa zanotowana temperatura na Ziemi wyniosła aż –89,2°C. Nawet latem, które trwa tam od grudnia do lutego (czyli właśnie teraz
), temperatury rzadko przekraczają 0°C. Dodatkowo występują tam silne wiatry oraz bardzo małe opady – Antarktyda uznawana jest za największą lodową pustynię świata.
Projekt „Z mapą przez świat” ma na celu poznawanie różnych kontynentów, ich położenia geograficznego, klimatu, przyrody oraz warunków życia. Dzięki temu projektowi uczymy się porównywać miejsca na Ziemi i lepiej rozumieć, jak zróżnicowany jest nasz świat. Poznając Antarktydę, możemy zobaczyć, jak ekstremalne warunki panują na tym kontynencie i jak bardzo różnią się one od klimatu, który znamy z naszego kraju.







„Z mapą przez świat” – Afryka w grudniowej odsłonie ![]()
Uczniowie zespołu klasowego I–III C szkoły przysposabiającej do pracy realizują wraz z wychowawcą innowację pedagogiczną pt. „Z mapą przez świat”, inspirowaną ogólnopolskim projektem edukacyjno-podróżniczym. Głównym celem innowacji jest poszerzanie wiedzy o świecie, rozwijanie ciekawości poznawczej oraz kształtowanie umiejętności społecznych poprzez podróże „małe i duże” – te na mapie, w wyobraźni i poprzez różnorodne działania edukacyjne.
W miesiącu grudniu uczniowie poznawali kontynent afrykański – jego położenie geograficzne, kulturę, przyrodę oraz wybrane kraje. Podczas zajęć, pełnych rozmów, map, zdjęć i ciekawostek, zrodził się wyjątkowy pomysł, który przerodził się w kreatywne przedsięwzięcie edukacyjne.
W jego ramach został nagrany film z udziałem Pani Dyrektor, która symbolicznie „wyruszyła w podróż do Egiptu”. Podczas tej niezwykłej wyprawy odwiedziła Kair, poznała jego zabytki i atmosferę, a także odpoczywała nad Morzem Czerwonym. Najważniejszym celem podróży było jednak zgromadzenie materiałów edukacyjnych, którymi Pani Dyrektor podzieli się z uczniami podczas kolejnych zajęć poświęconych Afryce, realizowanych w styczniu.
Film stał się nie tylko atrakcyjnym uzupełnieniem zajęć, ale również doskonałym przykładem nauki poprzez doświadczenie, zaangażowanie i wspólne działanie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie filmu:
uczniom zespołu I-III C SPdP – za entuzjazm i aktywny udział,
operatorowi kamery- panu Konradowi – za profesjonalne ujęcia i uchwycenie klimatu podróży,
montażyście – pani Paulinie – za kreatywny montaż filmu.
Dzięki wspólnej pracy nauka o świecie stała się jeszcze bardziej inspirująca i bliska uczniom.
Zajęcia edukacyjne w zespole I-III C SPdP w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Z mapą przez świat”. W tym miesiącu podróż po Europie.
Dziś uczniowie poznali flagi, układali nazwy państw leżących w Europie wykorzystując kostki scrabble, sprawdzili swoje wiadomości o tym kontynencie wykorzystując quiz.




Klasa III A SP U przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu „Małe rączki- wielkie możliwości, czyli sensoryczna droga do sprawności”. Celem projektu jest rozwijanie motoryki małej. Ćwiczenia manualno- sensoryczne, które będą realizowane w ramach projektu, to nie tylko ćwiczenie rączek- to również: budowanie samodzielności i wiary w swoje możliwości, rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej, pobudzanie kreatywności i twórczego działania, wspieranie koncentracji i uważności.

W roku szkolnym 2025/2026 realizujemy Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Akademia Zawodów”.
Udział w projekcie pozwoli uczniom w twórczy i przystępny sposób poznać świat zawodów, rozwijać wyobraźnię, zainteresowania i kompetencje społeczne.

29 maja 26 r. W ramach projektu „Akademia Zawodów” uczniowie poznali zawód rolnika

Wszyscy byli zainteresowani zajęciami, a część uczniów przyznała, że chciałaby wykonywać taką pracę w przyszłości.




8 maja 26 r. W ramach projektu „Akademia Zawodów” uczniowie poznali kolejny zawód – pielęgniarka

Gościem na zajęciach była pielęgniarka szkolna, która opowiedziała o swojej pracy, a chętnym uczniom zmierzyła ciśnienie





Akademia Zawodów – 5 marca obchodzimy Dzień Dentysty. Uczniowie dowiedzieli się, kim jest dentysta, czym się zajmuje oraz jak wygląda dzień jego pracy. Wysłuchali wiersza Angeliki Rachel pt. „Dentystka”. Mieli okazję poćwiczyć swoje umiejętności w dokładnym myciu zębów. Mieli okazję przećwiczyć, które produkty są dobre dla zębów a które złe. Dodatkowo wykonały kreatywne prace plastyczne – wylepiając plomby w ząbku, rozwijając przy tym swoją wyobraźnię i zdolności manualne. Na koniec każdy uczeń otrzymał dziennik mycia zębów. Dentysta robi naprawdę świetną robotę, ale najlepiej tak dbać o zęby, żeby odwiedzać go tylko kontrolnie… i jak najrzadziej!













26 luty 26 r. Akademia Zawodów – poznajemy zawód lekarza


W ramach projektu „Akademia Zawodów” uczniowie mieli okazję poznać fascynujący zawód lekarza. Podczas zajęć dzieci poznały wiersz pt. „Lekarz”, który przybliżył im, na czym polega praca lekarza oraz jak ważna jest troska o zdrowie


Następnie dzieci z radością bawiły się w lekarza, wcielając się w różne role i odgrywając scenki z gabinetu lekarskiego. Wykonały karty pracy związane z tematyką zajęć.




26 luty 26 r. Dziś poznawaliśmy zawód dentysty! ![]()
Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca stomatologa, jakie narzędzia wykorzystuje w gabinecie oraz dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna. ![]()






Podczas realizacji projektu „Akademia Zawodów” uczniowie poznają różnorodne zawody. W ubiegłym tygodniu rozmawialiśmy o pracy weterynarza

, a dziś o obowiązkach listonosza, poznając zakres jego zadań.











W ramach projektu Akademia Zawodów poznawaliśmy zawód górnika.
Z okazji zbliżającej się Barbórki dzieci odkrywały, jak wygląda praca pod ziemią i dlaczego św. Barbara jest patronką górników.






W ramach projektu „Akademia Zawodów” uczniowie poznawali zawód kucharza.

Rozmawialiśmy o przyrządach kuchennych i ich zastosowaniu, a następnie wykonaliśmy kreatywne prace z makaronu – m.in. warkocze i ozdoby.













Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskich projektach edukacyjnych:
1 „Chcę być samodzielny- pozwól mi”. W ramach projektu uczniowie poprzez praktyczne działania będą odkrywać świat, budując jednocześnie poczucie własnej wartości, pewność siebie i samodzielność. Zajęcia będą sprzyjać rozwijaniu zainteresowań oraz podnoszeniu kompetencji społecznych, edukacyjnych i emocjonalnych.

Realizacja projektu- Chcę być samodzielny-pozwól mi
13 maja 26 r. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w tym tygodniu poznają Mazury – region, w którym mieszkają i uczą się. ![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Podczas zajęć rozmawiają o regionalnych tradycjach, dziedzictwie kulturowym oraz charakterystycznych potrawach naszego regionu. Dziś samodzielnie przygotowali tradycyjną babkę ziemniaczaną, którą później ze smakiem zjedli. ![]()
![]()
Takie działania to nie tylko nauka o lokalnej kulturze, ale również doskonała okazja do rozwijania samodzielności i praktycznych umiejętności w ramach programu „Chcę być samodzielny – pozwól mi”. ![]()





Międzynarodowy Dzień Pizzy ![]()
9.02.2026 r. świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. W naszej szkole unosił się zapach, któremu trudno było się oprzeć! Wszystko za sprawą realizacji projektu „Chcę być samodzielny – pozwól mi”, w ramach którego uczniowie własnoręcznie przygotowali pizzę.
Od wyrabiania ciasta, przez dobór składników, aż po pieczenie – każdy etap był efektem samodzielnych działań uczniów. Co najważniejsze, każda pizza była wykonana według własnego pomysłu, zgodnie z indywidualnymi gustami i kulinarną fantazją.
Efekt? Pyszna pizza, ogromna satysfakcja i zapach, który „wędrował” po całej szkole, zapraszając wszystkich do wspólnego świętowania ![]()
![]()
Takie działania pokazują, jak ważne jest wspieranie samodzielności, wiary we własne możliwości i uczenie się przez doświadczenie. Było smacznie, twórczo i bardzo inspirująco!














Zajęcia kulinarne uczniów zespołu I-III C SPdP.
2 lutego 26 r. obchodziliśmy Dzień Naleśnika
Choć za oknem był siarczysty mróz sięgający –23 stopni, u nas atmosfera była naprawdę gorąca!
Od samego rana świętowaliśmy – smażyliśmy, przygotowywaliśmy i z apetytem zajadaliśmy się pysznymi naleśnikami — tym razem tylko na słodko
.
To wyjątkowe świętowanie jest także częścią projektu „Chcę być samodzielny – pozwól mi”, w ramach którego uczniowie uczą się praktycznych umiejętności, współpracy oraz samodzielności w codziennych czynnościach. Teoria spotyka się z praktyką — i to w najsmaczniejszy możliwy sposób! ![]()









Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Korzystając z nowej technologii, uczniowie zespołu I-III C SPdP ugotowali dziś przepyszną zupę krem z białych warzyw.
I choć niektórzy zapierali się przed spróbowaniem dania, zjedli je ze smakiem.







2.” Jak mówić o niepełnosprawności”.
Celem projektu jest zrozumienie potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rozwijanie empatii i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka oraz kształtowanie tolerancji wobec osób z niepełnosprawnościami.

Realizacja projektu „Jak mówić o niepełnosprawności?”
Światowy Dzień osób z Niepełnosprawnościami ( grudniowy
). Zajęcia miały na celu uwrażliwienie uczniów na potrzeby i możliwości osób z niepełnosprawnościami oraz kształtowanie postawy empatii, tolerancji i szacunku wobec innych.
Zajęcia obyły się w ramach projektu „Jak mówić o niepełnosprawności?”
















Tematem dzisiejszych zajęć był „Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego”.
Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, podczas których uczyli się m.in. podstaw języka migowego![]()





Polska zaczyna się w mojej klasie!
Realizujemy projekt edukacyjny dla klas 1–3, który wprowadzi uczniów w świat wartości, symboli narodowych i odpowiedzialności za wspólnotę.
Zgodny z kierunkami polityki oświatowej MEN na rok 2025/2026
Uczniowie:
*poznają symbole narodowe i tradycje,
*nauczą się współdecydować, działać lokalnie i pomagać,
*odkryją, że patriotyzm to także codzienne dobre uczynki.

Klasa 1-3 D SP zrealizowała ostatni moduł 5. – „Ojczyzna w sercu dziecka”. Zrealizowali dwa scenariusze „Kim jestem jako Polak?” oraz „Polska to my”. Na zakończenie projektu „Polska zaczyna się w mojej klasie”, każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom Małego Polaka. Wszystko, czego dzieci nauczyły się podczas zajęć w ramach projektu zostanie na długo w ich pamięci.











Klasa 1-3 D SP zrealizowała moduł 4. – „Społeczność lokalna- tu mieszkam, tu działam”. Zrealizowali dwa scenariusze „Budujemy naszą miejscowość” oraz „Kolorowa pocztówka z mojej miejscowości”. Uczniowie poznali najważniejsze informacje o Piszu oraz wykonały makietę miasta rozwijając przy tym swoją wiedzę i poczucie lokalnej tożsamości. Poznały rolę różnych instytucji. Rozwijały poczucie przynależności do swojej miejscowości poprzez działania plastyczne, obserwację otoczenia i wspólne tworzenie pozytywnego wizerunku swojej lokalnej społeczności.















Kolejne zajęcia w ramach projektu „Polska zaczyna się w mojej klasie”. Uczniowie klasy 1-3 D SP zrealizowali moduł 3.- „Szkoła-moje miejsce działania”. Zrealizowali dwa scenariusze „Nasza szkoła-co możemy zmienić na lepsze” oraz „Głos klasy- demokracja w praktyce”. Uczniowie opisywali potrzeby i problemy jakie dostrzegają w swoim otoczeniu szkolnym. Proponowali pozytywne zmiany i konkretne działania. Współpracowali w zespole aby wdrożyć własne pomysły. Poznali zasady przeprowadzania wyborów w Polsce, poznali podstawowe pojęcia związane z procesem wyborczym, takie jak głosowanie, kandydat, komisja wyborcza oraz tajność wyborów. Nastepnie brali udział w klasowym głosowaniu. Zajęcia miały charakter praktyczny pozwalając uczniom lepiej zrozumieć znaczenie wyborów oraz zasady demokracji.






Klasa 1-3 D SP zrealizowała moduł 2: „Bezpieczni razem- uczymy się dbać o siebie i innych” w ramach projektu

„Polska zaczyna się w mojej klasie”.

Podczas zajęć- Misja „Bezpieczna klasa” oraz „Plecak Bezpieczeństwa” uczniowie uczyli się zasad dbania o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych, realizując zadania na poszczególnych stacjach, tworząc kodeks bezpiecznej klasy oraz tworząc Plecak Bezpieczeństwa. Po wykonaniu wszystkich zadań uczniowie otrzymali odznaki Agenta/Agentki Bezpieczeństwa.










Zespół klasowy I-III D SP realizując projekt edukacyjny-

„Polska zaczyna się w mojej klasie”. Wykonali „pociąg naszej klasy” z wartościami, które są dla nich ważne. Decydowali, kto może wsiąść do pociągu, a kto nie. Wspólnie podejmowali decyzje, które zachowania są dobre, a które nieodpowiednie. Każde dziecko otrzymało kartę pokładową pasażera. Stworzyli pudełko dobroci jako miejsce gromadzenia dobrych uczynków. Na koniec kolejno losowali zadania z koła dobrych uczynków. Zapisane zadanie zabrali do domu jako „bilet na dobry uczynek”.














W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Polska zaczyna się w mojej klasie” uczniowie klasy 1-3 D SP wzięli udział w kolejnym module pt. „Moja klasa – mała wspólnota”. Podczas zajęć dzieci tworzyły hasło, herb i flagę – symbole swojej klasy, rozwijając kompetencje społeczne, ucząc się współpracy, odpowiedzialności oraz wzajemnego szacunku.
Działania te sprzyjały budowaniu poczucia wspólnoty oraz wzmacnianiu więzi między uczniami.







„Z domu do domu-podróż misia z książką”
Innowacja pedagogiczna realizowana w zespole klasowym I-III A SPL
W dobie wszechobecnych technologii coraz trudniej jest zachęcić dzieci do czytania książek. Dlatego warto jest wykorzystać naturalną, dziecięcą potrzebę zabawy, by rozbudzić w nich zainteresowania czytelnicze. Innowacja opiera się na pomyśle wędrującego “z domu do domu” pluszaka, któremu dzieci samodzielnie lub z pomocą innych osób (rodziców, opiekunów lub innych członków rodziny) czytają w domu, a następnie ilustrują to w wybrany przez siebie sposób w specjalnie przygotowanym do tego celu zeszycie.
CELE INNOWACJI
Cele główne:
- rozbudzanie motywacji do czytania poprzez element zabawy
- kształtowanie codziennego nawyku obcowania z książką
- angażowanie rodziny w proces czytelniczy dziecka
- kształtowanie więzi rodzinnych




